Проведення обприскувань пестицидами на присадибній ділянці

У попередніх статтях ми отримали теоретичні знання з хімічного захисту рослин, визначились з термінологією,  отримали розуміння, як готувати робочий розчин з одного або декількох препаратів. Тепер переходимо до практичного питання, як саме обробляти рослини, тобто до техніки проведення обприскувань пестицидами. Але спочатку обов’язково зачепимо важливу тему безпеки, як власної, так і навколишнього середовища.

Проведення обприскувань пестицидами на присадибній ділянці

Безпека при проведенні обприскувань пестицидами

Існують загальні рекомендації щодо застосування засобів індивідуального захисту при проведенні обприскувань. Це використання засобів захисту дихальних шляхів (наприклад, респіраторів); засобів захисту очей (спеціальні окуляри чи захисні маски); засобів захисту шкіри (водонепроникні рукавички і відповідний одяг).

Однак садівники часто ігнорують ці вимоги. Сучасні препарати не настільки токсичні і не здатні нанести відчутну шкоду людині. Але вони можуть викликати певні негативні симптоми: нудоту, запаморочення, свербіж шкіри, різь і почервоніння очей. Попри тимчасовість явних проявів, пестициди можуть вплинути на здоров’я людини і в майбутньому. Особливо це стосується людей з хронічними хворобами, вагітних жінок та матерів що годують. Тому повністю нехтувати засобами індивідуального захисту не варто. Мінімум – працювати хоча б в рукавичках та окулярах; не їсти і не пити при приготуванні робочого розчину та проведенні обприскувань; після роботи  прийняти душ, або хоча б вимити лице і руки з милом. В ідеалі ж треба мати спеціальний захисний костюм та взуття.

При проведенні обприскувань пестицидами та добривами використовуйте засоби індивідуального захисту
При проведенні обприскувань пестицидами та добривами використовуйте засоби індивідуального захисту. Фото: https://dobra-rada.gov.ua

Під час обприскування потрібно слідкувати, щоб розпилений робочий розчин не зносило на інші культури, сусідні ділянки. Самому краще стояти з боку, з якого дме вітер. Інші люди та тварини не повинні близько підходити до ділянки, що обробляється.

Важливо також захистити корисних комах-запилювачів: бджіл, джмелів. Тому під час цвітіння плодових дерев обприскування не проводять.

Після завершення обприскування або при зміні препарату обприскувач, ємності для приготування робочого розчину слід ретельно вимити. Використану для миття воду можна пропустити через обприскувач на ту культуру, що тільки-но оброблялась або на доріжки біля неї. Ні в якому разі не виливайте її  у водойми. Майже всі пестициди дуже шкідливі для риб. Знешкодження тари з-під пестицидів було описано раніше.

Пестициди, одяг, обприскувачі, тару для приготування розчинів слід зберігати окремо, в недоступному для дітей місці.

Оптимальні погодні умови

Оптимальні погодні умови для максимально ефективної дії пестициду повинні вказуватися на інструкції до препарату. Проте, дуже часто, на упаковці розміщується лише скорочена інструкція, що не містить таких відомостей. Більш детальні дані треба шукати на сайті компанії-виробника.

Окремі препарати можна використовувати при низьких позитивних температурах. В основному, це ті засоби, що рекомендуються для ранньовесняних обприскувань саду.  Деякі пестициди швидко розкладаються під дією прямих сонячних променів. Тому обприскування ними слід проводити вечірні години або у похмурі дні. Деякі, як от гербіцид Гоал 2Е, навпаки, краще діють при яскравому сонячному освітленні.

У більшості ж випадків, ефективна дія пестицидів  спостерігається за помірних температур +15…+25° С, відсутності опадів і вітру.

Кращий час доби для проведення обприскувань

Кращим часом для проведення обприскувань пестицидами вважаються ранкові або вечірні години, коли немає вітру. Проте, вранці часто спостерігається таке явище , як роса. Ефективність обприскування рослин, вкритих росою падає через додатково розбавлення робочого розчину та його стікання з поверхні рослин. Нерідко буває так, що коли роса підсихає – здіймається вітер, що також заважає проведенню обприскування.

Тому бажаніше проводити обприскування все ж таки ввечері. Але цілком допускається – і вранці, і, навіть, вдень, за умови відсутності вітру, опадів, та занадто високої температури повітря. Опіки листя, що їх пов’язують з дією променів сонця через краплини води неначе через лінзи – виникають через надмірну концентрацію розчину. Тому дотримуйтесь рецептури приготування робочого розчину і не захоплюйтесь використанням багатьох препаратів у бакових сумішах.

Техніка проведення обприскувань пестицидами

Бажано приступати до обприскування відразу після приготування робочого розчину. Щоб не допустити випадання осаду чи розшарування розчину, час від часу обприскувач треба струшувати.

При проведенні обприскувань краще рухатись доріжками по-між грядок. На широких грядках чи плантаціях картоплі доведеться використовувати подовжені штанги для обприскувача, або пересуватись міжряддями. Останнє не дуже бажано. І не тільки тому, що витоптується земля. Рухатись доведеться задки, щоб не торкатися вже оброблених перед собою рослин і не струшувати з них робочу  рідину (ви ж не одягнули захисний костюм, правда?). А ще можна наступити на рослини або перечепитися і впасти. Можна рухатися по міжряддю і вперед. Але обприскувати рослини доведеться не широкими рухами по дузі, а тільки з одного боку, праворуч або ліворуч від себе. Це значно розтягне час обприскування. Тому при посадці таких культур, як картопля, пропускайте 1-2 рядки через кожні 5-6 висаджених.  Це будуть технологічні проходи, що дозволять більш якісніше  доглядати за культурою

Дуже зручно обробляти з обприскувача вузькі грядки, широкорядні посадки, рослини на шпалері.

Ефективність проведення обприскувань забезпечується ретельністю обробки, відсутністю пропусків. Але не слід захоплюватися і допускати падіння крапель робочого розчину з листя. Розчин повинен вкривати рослину, а не стікати з неї.

Факел розпилювача краще тримати на відстані 30-50 см від рослин, під кутом до поверхні ґрунту, а при зворотному русі – під іншим кутом. При обприскуванні високорослих рослин факел направляють знизу догори. Таким чином досягається потрапляння розчину на нижній бік листків, звідки його не змиють опади, не зашкодить сонце. Верхній бік листків теж не залишиться не обробленим – на нього осяде туман робочого розчину.

Дерева обробляють ретельно згори донизу. Поступово, рухаючись по колу, обробляють крону з усіх боків. Розлогі крони починають обприскувати зсередини. При обробці високих дерев не зайвою буде подовжена, а ще краще – телескопічна штанга. Швидко і зручно обприскування в саду можна проводити за допомогою мотообприскувача.

При обприскуванні високих дерев не зайвою буде  телескопічна штанга
При обприскуванні високих дерев не зайвою буде телескопічна штанга

Після проведення обприскування, деякий час варто утриматись від роботи на обробленій ділянці. Збір врожаю можливий після дотримання терміну очікування.