Вибір підщепи для черешні

Правильний вибір підщепи для черешні може стати ключовим критерієм успішності вирощування цієї культури на власній ділянці. Підщепа впливає на силу росту, термін вступу в плодоношення, врожайність і довговічність дерев черешні. Вдало підібрана підщепа дозволяє успішно вирощувати черешню навіть на ділянках, що не дуже придатні для цього.

Сіянцеві підщепи для черешні

В якості підщепи для черешні, в основному, використовують сіянці дикої черешні, магалебської вишні (антипки), деяких сортів культурної вишні. Дерева черешні на цих підщепах переважно довговічні та морозостійкі. Вони добре ростуть на бідних легких ґрунтах, в умовах недостатнього зволоження. Проте сіянцеві підщепи не обмежують силу зростання дерев. Це знижує їхню придатність для невеликих земельних наділів. Крім того, черешня, щеплена на сіянці, не виносить близького залягання ґрунтових вод, засолення ґрунту.

Вибір підщепи для черешні
Сіянцеві підщепи черешні формують сильнорослі, довговічні та врожайні дерева

Якщо вирощувати черешню планується на просторій ділянці, що дозволяє розмістити великі дерева черешні, а ґрунтові умови оптимальні для цієї культури – саджанці на сіянцевій підщепі цілком підійдуть. Якщо ж ділянка невелика, а потрібно розмістити кілька сортів – варто звернути увагу на клонові (вегетативні) підщепи.

Клонові підщепи для черешні

Клонові підщепи знижують силу зростання саджанців. Це дозволяє вирощувати черешню в більш щільних посадках, висаджувати більше дерев на одиницю площі. За низькорослими деревами легше доглядати, збирати врожай. Слаборослі клонові підщепи дають широкі можливості для формування штучних крон: пальмет, живоплотів. На ділянках з неглибоким заляганням ґрунтових вод, вибір підщепи для черешні взагалі однозначний – тільки клонова підщепа. Їй слід віддати перевагу і на важких ґрунтах, що схильні до перезволоження.

Однак клонові підщепи поступаються сіянцям у довговічності, морозостійкості та посухостійкості. Такі дерева потребують більш ретельного догляду, обрізки, регулювання врожаю, захисту кореневої системи від підмерзання.

В Україні поширені такі клонові підщепи, сумісні з черешнею: ВСЛ-2, Студениківська, Гізела 5, ЛЦ-53, ВЦ-13. Зимостійкість цих підщеп середня, дерева виростають середньо-і слаборослими, рано вступають у плодоношення, врожайність висока.

Не рекомендується використовувати як підщепу кореневу поросль культурних сортів вишні. Отримані саджанці, у свою чергу, дадуть багато власної кореневої порослі. Це додасть проблем у догляді за садом. 

Як бачимо, вибір підщепи для черешні не менш важливий, ніж вибір сорту. Тому краще купувати посадковий матеріал у розсадниках, де нададуть вичерпну інформацію про використану підщепу.