Вибір сорту черешні для власного саду

Стаття покликана допомогти зробити правильний вибір сорту черешні для своєї ділянки серед представленого у продажу асортименту.

Черешня – це високоросле дерево з широкою розлогою кроною. В умовах обмеженої площі стандартної присадибної ділянки це не дозволяє розмістити всі бажані сорти. А вибір їх дуже великий: є сорти ранні та пізні, червоні та жовті за кольором плодів. Серед цього розмаїття потрібно обрати лише 1-2 саджанця черешні. Це саме по собі непросто. А ще неправильний вибір сорту черешні може не тільки не дати бажаного результату, а й призвести до загибелі дерева.

Вибір сорту черешні за терміном дозрівання

Сорти черешні можуть зріти у різні терміни. Особлива цінність ранніх сортів у тому, що дозрівати вони починають вже наприкінці травня. Тобто черешня першою із фруктів потрапляє до нас на стіл. І цю якість важко переоцінити. Тому ранній сорт черешні особливо бажаний на ділянці.

Вибір сорту черешні
Вибір раннього сорту черешні дозволить ласувати плодами вже наприкінці травня

Слід врахувати, що ранні сорти дещо поступаються пізнішим за смаковими якостями, вмістом сухої речовини в плодах. Середньостиглі та пізньостиглі сорти більш транспортабельні та придатні до переробки. При можливості розміщення двох і більше дерев черешні на ділянці краще придбати один саджанець раннього терміну дозрівання і 1-2 саджанці середньої та/або пізньої групи стиглості.

Районованість сорту

У відповідній статті було наведено короткий перелік деяких районованих в Україні сортів черешні. В основному це старі випробувані сорти, які без особливого ризику можуть вирощуватись у всіх ґрунтово-кліматичних зонах нашої країни. Однак селекція не стоїть на місці. У продажу представлена ​​велика кількість сортів, які поки що проходять сортовипробування. Хоча зимостійкість та деякі інші характеристики цих новачків вивчені недостатньо, їхнє вирощування в приватних садах становить великий інтерес. Як правило, нові перспективні сорти мають низку переваг перед старими – більшою врожайністю, стійкістю до хвороб, скоростиглістю.

Але в північних та східних областях країни, де взимку можливі сильні морози, перевагу слід віддавати районованим сортам з підтвердженою зимостійкістю.

Інші критерії вибору сорту черешні

Стійкість до хвороб. Зрозуміло, перевагу слід віддавати сортам, стійким до найпоширеніших захворювань черешні: кокомікозу, клястероспоріозу, моніліального опіку. Крім того, посадковий матеріал краще купувати в серйозних організаціях, які стежать за його якістю та відсутністю у ньому небезпечних карантинних та вірусних інфекцій.

Взаємне запилення . Урожайність черешні вища при вирощуванні кількох сортів. Тому краще не обмежуватися вирощуванням кількох дерев лише одного сорту. Найкращі запилювачі – сорти черешні Валерій Чкалов, Присадибна, Великоплідна.

Колір плодів. Жовті з рум’янцем плоди черешні дуже декоративні. Але у червоних плодах більший вміст мікроелементів, наприклад, кобальту. Цей елемент бере участь у процесах кровотворення.

 Вибір сорту черешні за кольором плодів
Червоні плоди черешні містять більше мікроелементів

Черешня досить вимоглива до ґрунту і погано реагує на її важкий механічний склад, перезволоження, високий вміст кальцію. Близький рівень залягання ґрунтових вод взагалі призводить до ранньої загибелі дерев черешні. Але це не є підставою зовсім відмовлятися від її вирощування. Правильний вибір підщепи допоможе досягти хорошого результату навіть на непридатних для черешні ділянках. Ця тема важлива і досить велика. Тому різним видам сучасних підщеп для черешні буде присвячено окрему статтю.