Як покращити ділянку під сад

Не всі ділянки добре підходять для розміщення саду. Як покращити непридатну ділянку та знизити негативний вплив природних факторів?

Вважається, що найкращими для саду будуть південні або південно-західні схили. Добре, якщо вони матимуть невеликий кут нахилу та захист від холодних північних та східних вітрів. Земля на ділянці повинна мати потужний родючий горизонт. Кращий механічний склад – супіщаний або суглинистий. Для більшості плодових та ягідних культур найбільш придатні слабокислі або нейтральні за хімічним складом ґрунти. Підземні води не повинні залягати ближче за 2-3 метра від поверхні. Клімат – м’який, теплий, без різких коливань температури, особливо взимку та навесні.

За кліматичними умовами Україна більш-менш підходить для садівництва. Проте за іншими критеріями – рельєф, ґрунти та інше – спостерігається досить строката картина. Це відбувається не тільки в масштабах однієї області чи району, а й навіть у межах окремо взятого садового товариства. Часто ці умови не зовсім ідеальні для садівництва. Під дачі зазвичай виділяють не дуже цінні землі.

Проте не варто опускати руки. Практика показує, що урожайний плодовий сад можна виростити майже скрізь. Звичайно, крім боліт, пустель та інших екстремальних місць. Тож розгляньмо, як можна зменшити несприятливий вплив певних негативних факторів.

Як покращити непридатну ділянку
Покращити непридатну ділянку, виростити на ній плодовий сад під силу кожному

Зниження негативного впливу клімату

Як уже зазначалось, клімат на більшій частині України доволі м’який. Проте назвати його ідеальним все ж не можна ­– північ  і схід країни не дуже підходять для вирощування теплолюбних культур, таких як персик, абрикос, деякі сорти черешень, яблук і груш.

Змінити кліматичні умови досить важко, але можна знизити їх негативний вплив на плодові дерева. Для цього намагаються захистити сад із північної та східної сторони від холодних посушливих вітрів. Здійснюють це за допомогою кордону з холодостійких рослин – таких як туя, ялівець. Гарним захистом від вітру є будівлі. Це враховують під час планування саду – плодові дерева намагаються розміщувати з південного боку від будинку чи допоміжних будівель.

Слід надавати перевагу вирощуванню районованих сортів. Часто цим нехтують, тому ми присвятили важливості правильного підбору сортів окрему статтю. Основний упор слід робити на холодостійкі культури – яблуню, грушу, вишню, сливу. Теплолюбним породам дерев приділяють особливу увагу – вживають заходів, що сприяють визріванню пагонів до осені, вкривають на зиму стовбури та скелетні гілки, утеплюють ґрунт, щоб уникнути підмерзання кореневої системи.

Варто мати на увазі, що теплолюбні види та сорти не довговічні в наших умовах. Їх продуктивне використання рідко перевищує 5-10 років. Тому слід готувати їм своєчасну заміну.

Зміна рельєфу ділянки

Зазвичай ділянки, які виділяються під садівництво, мають рівнинний рельєф. Якщо ділянка має великі перепади висот – покращити її можна вирівнюванням. Для цього низини засипаються завезеним або зрізаним з пагорбів ґрунтом. Це досить затратний метод. Якщо вирівняти рельєф неможливо – для саду і городу виділяють піднесені ділянки. Проте намагаються захистити культурні рослини від посухи чи вітру.

На ділянці з крутими схилами облаштовують тераси. Це досить складно, але виправдане з економічного та естетичного погляду.

На більш пологих схилах ряди дерев розташовують упоперек схилу. У цьому напрямі проводять і обробіток ґрунту.

Тераси дозволяють покращити ділянку з перепадами рельєфу
Виноградники на терасах

Поліпшення структури та родючості ґрунту

Зазвичай при закладці молодого саду ґрунт збагачують збільшеними дозами органічних добрив. При цьому не обов’язково удобрювати одразу всю ділянку. Достатньо буде локального внесення у посадкові ями. На бідних ґрунтах ями слід робити ширше та глибше. Потім, по мірі росту дерев, добрива вносять лунки або траншеї, викопані по периметру крони.

Структура ґрунту також часто потребує поліпшення. Важкі глинисті ґрунти при посадці дерев змішують з піском, торфом, тирсою, які покращують структуру ґрунту. На піщаних ґрунтах на дно посадкової ями укладають і утрамбовують шар глини, що затримуватиме вологу. Крім того, землю, призначену для засипки кореневої системи саджанця, перемішують з органічними добривами, мулом або глиною.

Вимоги садових культур до кислотності ґрунту – наводяться у довіднику. Методи хімічної меліорації кислих та солонцюватих ґрунтів розглянуті у відповідній статті.

Близьке залягання ґрунтових вод

Плодові дерева мають глибоко проникаючу кореневу систему. Стикаючись з водоносним горизонтом, коріння починає хворіти і відмирати. У такому разі дерево припиняє ріст, знижує врожайність і врешті-решт гине.

Близьке залягання ґрунтових вод – один із найкритичніших факторів для садівництва. В умовах невеликого присадибного господарства боротись з цим дуже важко та затратно. На великих площах для промислового садівництва облаштовують дренаж. Для цього вздовж ділянки викопують глибокі траншеї, дно яких вистилають крупним щебнем. Траншеї повинні мати постійний кут нахилу, щоб вода, що просочується, стікала по них в спеціальний дренажний колодязь або водойму. Роботи такого масштабу та витрат навряд чи виправдані на маленьких дачних ділянках.

Як же вирощувати плодові культури на ділянках із високим рівнем залягання ґрунтових вод?

  1. Не вирощуйте сильнорослі дерева. Їх коренева система або страждатиме від ґрунтових вод, або залягатиме на невеликій глибині. Останнє може призвести до падіння дерева під час сильного вітру.
  2. Для закладки саду використовуйте саджанці, щеплені на слаборослій підщепі. Коренева система таких дерев відносно поверхнева. Це дозволяє виростити пристойний сад при неглибокому заляганні ґрунтових вод.
  3. Вирощуйте ягідні культури. Вони менш вибагливі до рівня підземних вод. А за споживчими якостями не поступаються плодовим.

Як бачимо, покращити непридатну ділянку, зробити можливим вирощування на ній плодових дерев та ягідних кущів цілком реальне. Частину негативних факторів можна повністю або частково усунути, а частину – обійти. Зазначимо, що високий рівень агротехніки, постійний якісний догляд за садом значно підвищує стійкість садових культур до несприятливих умов.