Збирання врожаю та тривале зберігання моркви

При дотриманні технології вирощування, профілактиці хвороб та боротьбі зі шкідниками, зберігання моркви може тривати без особливих втрат до кінця весни. Залежно від призначення продукції, моркву прибирають у кілька термінів.

Збирання врожаю моркви

Ранні сорти готові до збирання вже через 60 днів після появи сходів. На пучкову продукцію моркву збирають за необхідності. Ямку в землі, що залишилася після висмикування коренеплоду, обов’язково засипають – це попередить втраті вологи з ґрунту.

Моркву, призначену на зберігання, прибирають якомога пізніше – наприкінці вересня – на початку жовтня, до настання осінніх дощів та сильних заморозків. Збирання краще проводити в суху погоду. Викопані за допомогою лопати або вил коренеплоди відразу ж очищають від бадилля. Його зрізають на відстані не більше 0,5-1 см від голівки коренеплоду. Важливо не допускати контакту бадилля та коренеплоду. Основні хвороби моркви при зберіганні передаються саме від листя. Іноді бадилля зрізають і прибирають з ділянки заздалегідь, ще до викопування моркви.

Збирання врожаю моркви
Збирання врожаю моркви

Підготовка коренеплодів до тривалого зберігання

Зібрані коренеплоди складають у тіні, підсушують та сортують. Деформовані, потріскані та пошкоджені при збиранні коренеплоди вибраковують. Їх використовують для переробки – сушіння, заморожування чи нетривалого зберігання окремо від основного врожаю.

Перед зберіганням коренеплоди не миють. Черешки листя, що залишилися, зрізають повністю. Деякі городники рекомендують зрізати їх разом із частиною (5 мм) головки кореня. Проте такий зріз може призвести до гниття коренеплоду або його в’янення.

Зберігання моркви
Для кращого зберігання моркви, у коренеплодів одразу після збирання зрізають листя.

Ефективним прийомом проти гнилей при зберіганні є обприскування коренеплодів біопрепаратами (Триходермін, Фітоспорин, Байкал ЕМ-1). 

Зберігання моркви

Зберігають моркву у підвалах та льохах. При недостатній вологості повітря коренеплоди часто в’януть. Тому зберігання моркви насипом не завжди доречне. Можна зберігати моркву в поліетиленових мішках, не зав’язуючи їхню горловину для вентиляції.

Невеликі обсяги коренеплодів часто зберігають у дерев’яних або пластикових ящиках, пересипаючи вологим яружним піском, сосновою тирсою, мохом-сфагнумом, лушпинням цибулі. У міру можливості, коренеплоди розташовують так, щоб вони не торкалися одне одного. Це попередить розповсюдження хвороб. Часто з цією метою коренеплід перед зберіганням занурюють у густу сметаноподібну глиняну або глиняно-вапняну бовтанку, трохи підсушують і акуратно розкладають по ящиках.

У процесі зберігання коренеплоди регулярно оглядають, сортують, вибраковують пошкоджені гнилями, зів’ялі та пророслі.

У районах з м’якими зимами моркву часто залишають зберігатися до весни безпосередньо на грядці, зрізуючи бадилля, але не викопуючи коренеплоди. Поверхню такої грядки присипають на зиму сіном, соломою, тирсою, торфом або піском.