Агротехніка вирощування салату

Вирощування салату, завдяки невибагливості і скоростиглості культури, не надто складне. Проте на деяких моментах слід зупинитися більш детально.

Салат – холодостійка рослина, що витримує невеликі заморозки і мало страждає від тривалих похолодань. І навпаки, у спеку, особливо в умовах довгого дня, листя салату втрачають смакові якості, сильно гірчать. При цьому рослини дуже швидко викидають квітконоси і стають непридатними в їжу. Латук вимогливий до освітленості, достатньої вологості землі та приземного повітря, забезпеченості ґрунту легкодоступними мінеральними речовинами. При урахуванні та дотриманні цих умов, агротехніка салату зводиться до прополок, поливу та проріджування головчастих сортів.

Вибір ділянки та добрива

Найкращими для салату будуть добре освітлені ділянки. Безпосередньо під салат добрива вносити не варто – раціональнішим буде розміщення цієї культури після добре удобрених попередників – картоплі, капусти, огірків тощо. Справа в тому, що листя латуку, при надмірному живленні мають властивість накопичувати нітрати. Це спостерігається не тільки при використанні мінеральних добрив, а від надлишкових доз органіки. Сам салат не потребує надто багато поживних речовин. Однак на бідних ґрунтах, при слабкому розвитку рослин, посіви можна підживити один, або два рази слабким розчином органічного добрива (наприклад, витяжкою гною або пташиного посліду). За його відсутності салат підживлюють мінеральними речовинами. 

Посів салату

Для отримання ранньої продукції салат висівають, як тільки дозволять погодні умови: наприкінці березня – на початку квітня. Спершу сіють ранні сорти, потім – пізніші напівголовчасті. Щоб забезпечити конвеєр продукції, сіють салат не весь і одразу, а невеликими партіями. Наприклад, по два рядки метрової довжини раз на 7-14 днів. Продовжують сівбу листових сортів до початку травня. Пізніші посіви не мають сенсу, оскільки рослини йдуть у стрілку миттєво, без формування розетки. Відновлюють висів салату для осіннього споживання в середині серпня.

Насіння салату
Насіння салату

Надранню продукцію можна отримати, використовуючи тимчасове плівкове укриття, а також розсадний спосіб вирощування. Насіння на розсаду висівають у лютому-березні. Сходи у фазі двох-чотирьох справжніх листків пікірують у горщики та касети невеликого об’єму. При можливості застосовують додаткове досвічування розсади лампами денного світла. Розсаду у віці 30-45 днів висаджують у відкритий ґрунт або під переносні плівкові укриття. Можна використати агроволокно.

Вирощування салату через розсаду
Вирощування салату через розсаду дозволяє отримати надранній урожай

Пізніші головчасті сорти висівають влітку, наприкінці червня – у липні. Прохолодна погода початку осені, у поєднанні з коротким світловим днем, дозволяє отримати хороший і якісний урожай головок салату, придатних до нетривалого зберігання.

Літні та осінні посіви салату здійснюють на ділянках, що звільнилися після збирання ранніх культур – тих же зелених, редиски, часнику, цибулі картоплі, ранньої капусти, а також у теплицях.

Сіють салат на невелику глибину 1-2 см у розпушений і добре зволожений ґрунт. Міжряддя залежать від типу салату і становлять від 20-25 см для листових сортів до 30-40 см для головчастих. Густота стояння рослин у ряді – 10 см (листові), 20 см (напівголовчасті) та 30 см (головчасті сорти).

Догляд за посівами салату

За оптимальних умов сходи салату з’являються швидко, через 5-7 днів. З проріджуванням надмірно густих посівів можна не поспішати, особливо це стосується листових форм салату.

Сходи салату
Сходи салату

Міжряддя регулярно розпушують, видаляють бур’яни. З метою зниження захворюваності не допускають надмірного загущення посівів. При необхідності проводять підживлення та поливи.

Поливи

Салат має слаборозвинену поверхневу кореневу систему. Тому в посушливий період ця культура потребує регулярних поливів. Поливають часто, раз на тиждень, але невеликими нормами. На 1 м2 грядки використовують приблизно відро води. На наступний день після поливу ґрунт у міжряддях розпушують на невелику глибину – це сприяє «закриттю» вологи в кореневмісному горизонті ґрунту та знижує інтенсивність проростання насіння бур’янів.

Збір врожаю

Рослини салату стають придатними для вживання вже у 20-денному віці. Безпосередньо до столу можна відламувати окремі листочки, для транспортування та нетривалого зберігання – виривають цілі рослини, разом із коренем. Робити це бажано в ранкові або вечірні години. Землю з коріння обтрушують, рослини поміщають у поліетиленовий пакет, але не зав’язують його, щоб рослини могли «дихати». Зберігають урожай у холодильнику, при мінімальних температурах протягом кількох днів (листові сорти) до кількох тижнів (головчасті).

Листовий салат
Листовий салат дозріває вже на 20-30 день

Восени, до настання заморозків, рослини салату можна акуратно, з грудкою землі викопати, пересадити в квіткові горщики або балконні ящики і занести в опалювальне приміщення на освітлене підвіконня. Це дозволить отримати додатковий урожай вітамінів пізньої осені. Крім того, рослини салату дуже декоративні та цілком здатні прикрасити квартиру.

Вирощування салату на підвіконні

Непоганий врожай салату можна отримати і в квартирі. До того ж це можна робити на протязі всього року. Коренева система салату не потребує великих об’ємів субстрату. Тому для вирощування салату в квартирі придатні квіткові горщики, невеликі одноразові пластикові або паперові стаканчики, касети для розсади, тощо. Сіяти салат можна або безпосередньо в них, або в шкілки. При появі декількох справжніх листків, сіянці розсаджують на постійне місце.

В зимовий період рослини досвічують. За умов штучно подовженого світлового дня, салат доволі швидко росте і утворює великі, соковиті листки. Сорти салату з червоним листям набувають яскравого кольору лише під прямими сонячними променями. При штучному освітленні листки забарвлені слабо, виглядають надто блідими. Тому для приміщень більш придатні сорти з зеленими листками.

При зимове вирощування салату читайте тут.