Альпінарій або альпійська гірка

Альпінарій – це імітація гірського або скельного ландшафту, реалізована за допомогою ґрунту, певних рослин та каміння різної форми та розміру.

Використання каменю у ландшафтному дизайні

Альпінарії користуються величезною популярністю у садівників. Кам’яні гірки дуже декоративні і по праву вважаються родзинкою саду. Проте із закладкою альпінарію не рекомендується поспішати. Слід ретельно зважити всі «за» та «проти». Природний вид альпійських гірок підходить не всім стилям дизайну. Наприклад, геометричні лінії регулярних садів символізують перемогу людини над природою, порядок. Для таких садів хаотичне нагромадження каміння категорично неприйнятне. Допустимим варіантом використання каменю в регулярних садах є тераси, стіни.

Стіна з каменю
У регулярних садах камінь переважно застосовується для створення стін

Більшість дачних ділянок мають відносно плаский рельєф та розташовані на рівнинних територіях, без гір, пагорбів та виходів породи. Висока гірка на такій ділянці матиме вигляд просто купи каменю, незалежно від того, якими красивими рослинами вона була обсаджена. Особливо це стосується нових ділянок, що освоюються, з ще невисокими деревами і кущами.

Але засмучуватися не варто – у будь-якій ситуації є вихід. По-перше, можна почекати, доки не підростуть дерева та живоплот. При цьому ділянка перестане бути частиною навколишнього пейзажу і перетвориться на самостійну ізольовану ландшафтну зону. По-друге, на площинних ділянках елегантно виглядають невисокі альпінарії, складені з невеликих за розміром, пласких каменів. По-третє, для таких ділянок чудово підійде інший вид кам’яних садів – рокарій. Цей вид саду заснований на контрастності, підкресленні краси каменю.

Альпінарій з плаского каміння
Для рівнинних ділянок більше підійдуть невисокі альпійські гірки, складені з плаского каміння

Вибір місця під альпінарій та його облаштування

Ділянка, на якій розташовують альпінарій, має бути сонячною. Значно рідше альпійську гірку розташовують у напівтіні. Гірка може стояти окремо. Або її роблять односкатною, біля стіни або паркану. Якщо ділянка нерівна, має ухил, то можна не робити насип, а вкопати каміння в ґрунт, імітуючи виходи скельної породи.

Облаштування альпінарію розпочинають з осені, щоб ґрунт ущільнився і заповнив усі порожнечі між камінням. Підготовку починають із дренажу – знімають верхній шар ґрунту та замінюють його керамзитом або піском. Потім насипають родючий ґрунт, надаючи гірці необхідні розміри та схили. Після цього – вкопують каміння. Його намагаються розташувати найбільш природно. Не забувають залишати місце для кореневої системи рослин. У таких, переважно земляних гірках, камінь часто роблять найбільш яскравим елементом дизайну, що виділяється на тлі різнокольорового рослинного килима.

В альпійських гірках з кількісним переважанням каменю над рослинами, ґрунт використовують у малій кількості, для заповнення порожнеч і як субстрат для рослин. Акцент робиться на низькорослих чагарниках та невеликих групах рослин, розташованих у ущелинах каменю. У цьому випадку, каміння укладають шарами. Намагаються, щоб верхні шари повністю спиралися на нижні. Це попередить їх зміщення і вимивання з ґрунту.

Альпінарій з переважанням каменю
Альпінарій з переважанням каменю

Для альпійської гірки здебільшого застосовують один вид каменю, характерний для цієї території. Якщо місцевість бідна на тверді породи, намагаються брати те саме каміння, що використовувалось при облицюванні цокольного поверху будинку, паркану, мощенні доріжок. Або його підбирають за кольором ґрунту. Камінь не повинен мати слідів механічної обробки, свіжих сколів, подряпин. У крайньому випадку ці дефекти маскують.

Альпінарій. Вибір рослин

Як правило, в озелененні альпійських гірок використовують низькорослі або повільно зростаючі сланкі рослини. Це так звані ґрунтопокривні види. В англійському саду перевагу віддають декоративно-листовим або дрібноквітковим рослинам. А в саду кантрі – великим яскравим квітам, підбираючи їх за термінами цвітіння.

Озеленення альпінарію
Для озеленення альпінарію можна використовувати декоративно-листяні і квіткові рослини

Особливу увагу при підборі рослин для альпінарію слід приділити їх стійкості та витривалості. Справа в тому, що ґрунт на кам’янистих гірках промерзає сильніше, і коренева система рослин може ушкоджуватися низькими температурами. Крім цього, при недостатній кількості опадів земля в альпінарії швидко пересихає. Якщо Ви не можете часто бувати на ділянці – вибирайте морозо- та посухостійкі рослини.

Найкращим вибором для альпінарію будуть ті види, природним середовищем зростання яких є безпосередньо гори, виходи скельних порід, кам’янисті ґрунти. Їх не так і мало, хоча у продажу вони зустрічаються рідко і представлені не надто багатим асортиментом.

Багаторічні рослини для альпійської гірки: багато видів ялівцю, самшит, карликові ялини та туї, верес, декоративні сосни. З ранньоквітучих рослин особливою популярністю користуються цибулинні, висаджені групами – крокуси, проліски, тюльпани, гіацинти, нарциси. У більш пізні терміни цвітуть гвоздика, віола (фіалка), армерія, обрієта, астильба китайська, низькорослі види флоксів, ломикамінь. Не слід забувати і про декоративно-листяні рослини: мох, гейхера, портулак, молодило, седум (очіток). Іноді у альпінаріях на літо висаджують кактуси.

Ґрунтопокривні рослини для альпінарію
Ґрунтопокривні рослини добре підходять для альпійської гірки

У горах з підвищенням висоти над рівнем моря рослини стають нижчими і сланкими. Подібно до цього озеленяють і альпійську гірку. Біля основи використовують більш високі рослини, а на горі – низькорослі. На вершині гірки або на її схилі, чудово виглядатиме невисоке деревце з вигнутим, ніби від вітру, стволом або садовий бонсай.

Догляд за альпійською гіркою

Догляд за альпійською гіркою полягає в регулярних, але не дуже рясних поливах, підживленнях, видаленні загиблих і підсаджуванні нових рослин, боротьбою з бур’янами, підсипанням ґрунту при необхідності. Зрушене каміння повертають на місце. У деяких випадках на зиму гірку вкривають соломою, сіном, стружкою. 

Альпійська гірка – це не єдиний варіант застосування каменю на ділянці. Крім згадуваних вище рокаріїв, з каменю складають тераси, стіни, мостять доріжки, бордюри та сходи. Камінням встеляють дно та прибережну смугу водойм.