Обробка саду залізним або мідним купоросом

Ранньовесняна обробка саду залізним або мідним купоросом має ряд переваг. Вона дозволяє захистити дерева від інфекційних грибкових хвороб на початку вегетаційного періоду. Відсутність листя на деревах дає можливість  застосовувати розчини великої концентрації. Взагалі, фаза «зеленого конуса», коли бруньки дерев у саду тільки-но починають розпускатися – оптимальний час для проведення званих викорінюючих обробок проти хвороб. Діюча речовина (сульфати заліза або міді відповідно) допомагає попередити хлороз листя, викликаний нестачею мікроелементів.  Купороси пригнічують ріст мохів та лишайників. Препарати коштують недорого. Вони відносно безпечні для людини та навколишнього середовища.

Фаза "зеленого конусу"
Фаза “зеленого конусу”

Отже, ранньовесняне обприскування саду залізним або мідним купоросом по зеленому конусу дозволяє досягти одразу декілька цілей:

  • боротьба з грибковими хворобами (паршею, моніліозом , кокомікозом та багатьма іншими)
  • знищення мохів та лишайників на гілках дерев
  • підживлення мікроелементами: сіркою та залізом або міддю

Обробка саду залізним або мідним купоросом. Приготування розчину

В основному для ранньовесняних обробок застосовують розчин залізного купоросу. До розпускання бруньок можна обприскувати дерева 5% розчином (500 г залізного купоросу на 10 л води). У фазу зеленого конуса використовують 3% розчин (300 г на 10 л). Для приготування розчину краще брати добре профільтровану або кип’ячену воду. Ідеальним є застосування демінералізованої води. Домішки в непідготовленій воді зі свердловини стимулюють окислення двовалентного заліза в препараті до тривалентного з утворенням нерозчинних у воді сполук (розчин зеленого кольору жовтіє та буріє). При цьому утворюється осад та ефективність обробки падає. Застосовувати такий розчин допускається, але тільки відразу після приготування та при постійному збовтуванні та перемішуванні.

Мідний купорос рекомендують застосовувати разом із вапном, у складі так званої бордоської суміші. Але її приготування дуже трудомістке, а використання – незручне. До того ж часто забивається сопло розпилювача. Набагато простіше використовувати чистий 1% розчин мідного купоросу (100 г препарату на 10 л води). У фазу зеленого конуса така концентрація не викликає опіків бруньок та кори.

Обробка саду залізним або мідним купоросом
Мідний купорос

Незалежно від того, який препарат ви обрали, його спочатку розчиняють його в 2-3 літрах теплої води. Отриману суміш виливають у бак обприскувача та доводять об’єм до 10 л. Обробка саду залізним або мідним купоросом проводиться одразу після приготування розчину. Гаяти час не слід. Як було зазначено, купороси розкладаються у воді й можуть утворювати нерозчинний осад, стають непридатними для використання. Залишками розчину можна обробити пристовбурні круги.

До розчину залізного або мідного купоросу не можна додавати жодні інші препарати (наприклад, для боротьби з шкідливими комахами). Пояснюється це високою хімічною активністю сполук міді та заліза. З великою ймовірністю вони вступлять в реакцію з іншими пестицидами. Це призведе до непередбачуваних наслідків. Тому обробки іншими препаратами краще проводити не раніше, як через 7-10 днів.