Антракноз малини

Антракноз малини вражає листки, стебла, гілочки та плоди. Хвороба зустрічається на всій території України. Збудник захворювання – грибок.

Антракноз малини. Симптоми захворювання

На листках хвороба проявляється у вигляді коричневих, а потім – сіруватих дрібних плям з пурпуровою окантовкою. Сильно уражене листя передчасно обпадає. На стеблах та гілках утворюються  сірі вдавлені плями, що схожі на виразки. Вони теж мають пурпурове обрамлення. З часом плями можуть збільшуватись у розмірах та зливатись. При сильному пошкодженні, верхні частини пагонів можуть засихати. Хворі ягоди перестають рости, буріють і засихають. 

На уражених місцях з’являються подушечки конідіального спороношення. Протягом вегетаційного періоду хвороба розповсюджується конідієспорами. Зимує гриб міцелієм в заражених пагонах. Навесні за допомогою конідієспор відбувається первинне зараження листків, молодих пагонів та відростаючих бокових гілочок. 

При сильному ураженні, пагони відстають у розвитку, іноді засихають, взимку можуть підмерзати, урожайність зменшується, падає і якість ягід.

Найбільше антракноз шкодить у вологі роки на занедбаних та загущених посадках малини. Сорти, що схильні до ураження антракнозом: Новина Кузьміна, Нагорода, Рубін болгарський, Новокитаївська, Рання солодка.

Агротехнічні заходи боротьби з антракнозом малини

  1. Вирощування стійких до антракнозу сортів малини: Оттава, Ньюбург, Херитейдж, Скромниця, Глен Ді, Глен Файн, Супутниця, Бальзам, Вереснева, Нутка, Костінбродська, Чилкотін, Маджестік.
  2. Формування оптимальної густини пагонів на погонний метр. 
  3. Своєчасне видалення пагонів, що відплодоносили. 
  4. Видалення хворих молодих пагонів.
  5. Проведення поливів не дощуванням, а під корінь.
  6. Згрібання та компостування обпалого листя.
  7. Знищення поблизу ділянки дикорослої ожини, що може служити первинним джерелом зараження.
  8. Повне скошування пагонів ремонтантної малини після плодоношення.

Хімічні заходи боротьби

При відростанні молодих пагонів до висоти 30 см провести обприскування одним з наступних препаратів: Хлорокис міді, Купроксат, Чемпіон, Альфа-мідь, Медян Екстра,  Бордоська рідина (1%), Топаз, Хорус, Топсин-М

В період дозрівання ягід перевагу слід віддати біопрепаратам: Фітодоктор, Триходермін, Фітоцид та ін. Вони безпечні для людини і мають короткий період очікування.

Після збирання врожаю, старі пагони вирізають, а молоді до кінця вегетації ще 2-4 рази обробляють фунгіцидами зі списку, що наведений вище. 

Шкідники, особливо ті, що пошкоджують пагони, сприяють поширенню антракнозу. Тому Не варто забувати про боротьбу з малиновою скляницею, стебловою мухою та галицями.