Септоріоз або біла плямистість малини

Септоріоз або біла плямистість малини – небезпечне захворювання, поширене по всій території України. Ця хвороба викликана грибком і призводить до втрат урожаю через відмирання пошкоджених бруньок, передчасного обпадання листя та підмерзання хворих пагонів взимку.

Септоріоз або біла плямистість малини
Септоріоз або біла плямистість малини

Септоріоз малини. Зовнішні прояви хвороби

Хвороба проявляється на листках вже у середині травня у вигляді дрібних, до 3 мм в діаметрі, білуватих плям з коричневою окантовкою. З верхнього боку в центрі плям помітні дрібні чорні точки – пікніди гриба. Мертва тканина може випадати, утворюючи дірочки в листках. При сильному ураженні плями зливаються і охоплюють всю листову пластинку. 

Крім листків, хвороба пошкоджує і молоді стебла малини. Плями на них доволі великі, часто видовжені вздовж пагону,  світло-коричневі. Розміщуються, як правило, біля основи пагонів, в районі прикріплення листків.  Згодом центр плям стає сірувато-білим, з чорними пікнідами гриба. Кора у місцях ураження лущиться та відстає.

Кора у місцях ураження септоріозом лущиться та відстає
Кора у місцях ураження септоріозом лущиться та відстає

Впродовж вегетаційного періоду, біла плямистість малини поширюється по плантації за допомогою конідієспор. Максимального поширення хвороба набуває під час плодоношення.

Зимує збудник хвороби у вигляді міцелію в заражених тканинах. Рано навесні розвивається сумчаста стадія гриба. На пошкоджених тканинах утворюються дрібні темно-бурі псевдотеції з сумками. За допомогою сумкоспор відбувається первинне зараження малини септоріозом.

Агротехнічні заходи боротьби з септоріозом малини

Збудник хвороби може потрапити на ділянку із зараженими посадковим матеріалом. Саме тому слід ретельно оглядати саджанці малини перед придбанням. 

Наразі невідомо про існування сортів малини, стійких проти септоріозу. Однак відносно слабо уражуються наступні: Вереснева, Нагорода, Супутниця, Карнавал, Ньюбург, Скромниця, Бальзам, Новина Миколайчука.

З метою створення несприятливих умов для поширення хвороби, слід своєчасно проріджувати плантацію, підв’язувати пагони до шпалери, проводити мульчування ґрунту. Пагони ремонтантної малини краще повністю зрізати після збирання врожаю. 

Хімічні заходи боротьби проти септоріозу малини 

Проти септоріозу малини застосовуються ті ж препарати в ті самі строки, що і проти дідімелли: ранньовесняне обприскування до розпускання бруньок або у фазу зеленого конусу, потім – за висоти цьогорічних пагонів 20 см, ще одне – перед цвітінням та декілька обробок після збирання врожаю. Пізно восени можна обробити малину 3-5% розчином залізного або 1% – мідного купоросу.