Розріджено-ярусна крона черешні

Розріджено-ярусна крона черешні формується з центрального пагону (провідника) і потужних скелетних гілок першого порядку, розташованих у кілька ярусів. У сильнорослих дерев черешні скелетні гілки розміщують у три яруси. Для слаборослих дерев на клонових підщепах – достатньо двох.

Формування розріджено-ярусної крони черешні починають на другий рік після посадки. Дворічний саджанець уважно оглядають і відбирають 4-5 найбільш сильні бічні пагони першого порядку. З них формуватимуть перший ярус майбутньої крони. Вибрані гілки повинні рівномірно розташовуватись навколо центрального пагону (у горизонтальній проекції). Також необхідно, щоб вони відростали від центрального пагону на відстані мінімум 10-20 см одна від одної. Протилежно розташовані гілки, що відростають з одного місця, під навантаженням розщеплять стовбур дерева. Тому такі гілки (або одну з них) видаляють. Для формування крони також не підходять гілки, що відходять під кутом менше 30°. Видаляють також конкурентів центрального провідника. Конкуренти – це гілки, що відростають від центрального провідника під гострим кутом, рівні йому або перевершують його за силою росту.

Розріджено-ярусна крона черешні. Обрізування дворічного саджанця

Розріджено-ярусна крона черешні. Обрізування дворічного саджанця

У разі недостатньої кількості пагонів формування розріджено-ярусної крони відкладають ще на рік. Або вибирають інший тип крони.

Наступного року приступають до формування другого ярусу. Його складають 2-3 гілки, віддалені по висоті від першого ярусу на 40-60 см. На скелетних гілках першого ярусу починають формувати гілки другого порядку. Для цього залишають пагони, що ростуть вниз і в сторони. Пагони, спрямовані вертикально вгору або всередину крони – вирізають на кільце, або укорочують.

Розріджено-ярусна крона. Обрізування дерева на третій рік

Розріджено-ярусна крона. Обрізування дерева на третій рік:

  1. Укорочування центрального провідника.
  2. Укорочування пагонів продовження скелетних гілок.
  3. Переведення слабкої гілки на сильний пагін з метою посилення ростових процесів.
  4. Укорочування гілок другого порядку.
  5. Видалення конкурентів.
  6. Видалення гілок, що ростуть вертикально та до центру крони.
Розріджено-ярусна крона після обрізування на третій рік

Розріджено-ярусна крона після обрізування на третій рік:

  1. Перший ярус скелетних гілок.
  2. Другий ярус скелетних гілок.
  3. Центральний провідник.
  4. Пагони продовження скелетних гілок першого ярусу.
  5. Пагони продовження скелетних гілок другого ярусу.
  6. Гілки другого порядку.
  7. Штамб дерева.

За необхідності ще через рік формують третій ярус із двох гілок. Центральний провідник зрізають безпосередньо над гілкою, що відходить горизонтально убік. Ця операція називається “переведенням центрального провідника на бічний пагін”. Вона дозволяє обмежити вертикальний ріст дерева.

На гілках першого порядку формують гілки другого. А на них, у свою чергу, третього. Гілки другого порядку повинні відстояти одна від одної на відстані приблизно 30-40 см. Кожна гілка повинна мати свій простір і не залазити на сусідній.

Формування розріджено-ярусної крони на четвертий рік
Формування розріджено-ярусної крони на четвертий рік

Умовні позначення:

  1. Переведення центрального провідника на слабке бічне відгалуження.
  2. Переведення сильної скелетної гілки на слабке бічне відгалуження.
  3. Укорочування надмірно зростаючої гілки другого порядку.
  4. Обрізування пагонів з метою підвищення їх розгалуження.
  5. Видалення гілки, що росте в середину крони.

Розріджено-ярусна форма крони – найпопулярніша в аматорських садах. Але останнім часом вона поступається своїми позиціями іншим, більш продуктивним типам крони.