Клястероспоріоз або дірчаста плямистість

Клястероспоріоз – небезпечне інфекційне захворювання дерев кісточкових порід. Хвороба поширена по всій території України. Уражує вишню, черешню, сливу, абрикос, персик.

Клястероспоріоз. Опис та симптоми хвороби

Збудник клястероспоріозу – гриб, який у вигляді спор та міцелію, зимує в тріщинах кори, під напливами камеді, на муміфікованих плодах та рослинних рештках. Рано навесні спори гриба розповсюджуються з опадами і уражують листки, квітки, зав’язь та молоді пагони. Швидкому поширенню хвороби сприяють помірні температури, висока вологість повітря і дощі.

Клястероспоріоз або дірчаста плямистість
Клястероспоріоз або дірчаста плямистість

На листках з’являються невеликі червоні або бурі цятки. Невдовзі вони збільшуються до округлих коричневих плям, 2-5 мм в діаметрі. На деяких породах дерев плями оточені каймою червоного або малинового кольору. Часто плями можуть зливатися, охоплюючи значну частину листка. Через 10-14 днів омертвіла тканина випадає, утворюючи в листовій пластинці отвори. Звідси походить і інша назва хвороби – дірчаста плямистість.

Отвори (дірки) у листовій пластинці
Отвори (дірки) у листовій пластинці

На молодих пагонах клястероспоріоз проявляється у вигляді невеликих червоних, коричнево-червоних, або малинових плям. Нерідко спостерігається витік камеді.

Уражені квітки висихають і обсипаються без утворення зав’язі. На плодах абрикосу утворюються чисельні червоні плями , які потім буріють, грубішають і стають схожими на коросту. На вишні та черешні хвороба призводить до повного висихання соковитих тканин плоду аж до кісточки. При частковому ураженні, плоди розвиваються однобоко – росте тільки здорова тканина.

Симптоми клястероспоріозу на плодах абрикосу
Симптоми клястероспоріозу на плодах абрикосу

Шкода від клястероспоріозу полягає не тільки в зменшенні якості плодів, зниженні вмісту в них цукрів. Через пошкодження листового апарату дерев, падає їх фотосинтезуюча здатність. Відповідно, уповільнюються ріст дерев, знижується врожай. При чому не тільки цьогорічний, а й майбутній. Через пошкодження кори молодих пагонів проникає вторинна інфекція, що може призвести до їх всихання. Тому питання боротьби с клястероспоріозом дуже актуальне.

Клястероспоріоз на плодах вишні
Клястероспоріоз призводить до суттєвого зниження врожаю, падіння його якості

Боротьба з клястероспоріозом кісточкових культур

Профілактичні заходи

Зниженню зараження дірчастою плямистістю сприяє низка простих заходів:

  1. Своєчасне прибирання висохлих плодів, прибирання обпалого листя з наступним спалюванням або компостуванням.
  2. Переконування ґрунту в міжряддях саду.
  3. Ретельне обрізування дерев, під час якого видаляється значна частина хворих гілок.
  4. Видалення камеді, лікування ран на деревах.
  5. Високий рівень агротехніки підвищує стійкість дерев до хвороб.

Застосування фунгіцидів у боротьбі проти клястероспоріозу

Клястероспоріоз поширюється на протязі всього вегетаційного періоду. Особливо небезпечні в цьому плані квітень-травень з помірними температурами, високою вологістю та початком відростання вразливих вегетативних та генеративних органів. У спекотні і сухі літні місяці утворення спор суттєво знижується.

З огляду на ці особливості розроблена система захисту кісточкових культур від клястероспоріозу. Вона передбачає проведення частих (через 7-10 днів) обприскувань дерев на початку їх вегетації, тобто в період інтенсивного поширення хвороби. Навесні дерева обробляють 2-4 рази в такі фази розвитку рослин:

  • У фазу зеленого конусу;
  • Перед цвітінням;
  • Після цвітіння;
  • Під час активного росту зав’язі.

З настанням спекотних літніх днів обробки можна проводити рідше – через 10-14 днів, або за необхідності. Восени після опадання листя проводять обприскування залізним або мідним купоросом. Таку обробку можна повторити рано навесні до розпускання бруньок.

До появи ознак хвороби використовують фунгіциди контактної дії. Це як правило препарати на основі міді: Хлорокис міді, Бордоська рідина. Але краще використовувати більш сучасні препарати: Альфа-мідь, Чемп, Чемпіон – їх можна поєднувати з інсектицидами (крім фосфорорганічних).

Системні фунгіциди – Хорус, Мобіль, Страж, Камелот – крім захисної, мають і лікувальну дію. Їх можна використовувати як до появи симптомів хвороби, так і після. У більшості випадків ці препарати сумісні з інсектицидами, мікродобривами та стимуляторами росту. Відповідно, одна обробка дозволяє досягти декілька цілей: захистити від хвороб, шкідників та підживити дерева.

Приблизно за три тижні до збору врожаю обробки хімічними препаратами припиняють. За необхідності в цей час використовують фунгіциди біологічного походження: Фітоцид, Триходермін, тощо.

Така система захисту дерев кісточкових порід дозволяє убезпечити їх не тільки від захворювання на дірчасту плямистість, але й захистити від інших хвороб: моніліозу, кокомікозу, плодових гнилей. А додавання до робочого розчину інсектицидів попереджає появу шкідників.

При роботі з хімічними та біологічними засобами захисту рослин, слід неухильно дотримуватись інструкцій по їх використанню, не перевищувати максимальної кількості обробок, витримувати безпечний термін до збору врожаю, використовувати засоби індивідуального захисту. Це дозволить зберегти власне здоров’я, захистити дерева від хвороб та отримати екологічно чистий урожай.