Догляд за черешнею

Догляд за черешнею включає: утримання міжрядь саду, удобрення дерев, поливи, формування та обрізку крони, боротьбу зі шкідниками та хворобами.

Догляд за черешнею. Обробіток ґрунту

Міжряддя в черешневому саду утримують або під чорною парою, або задерняють.

У першому випадку міжряддя регулярно культивують і не допускають появи бур’янів. Такий догляд за черешнею нині дещо застарів. Хоча він має і свої плюси: можна рідше проводити поливи, простіше вносити добрива, відсутня необхідність регулярних укосів трави.

Останнім часом більш популярним стає задерніння міжрядь. При цьому трав’яна рослинність покриває всю площу саду. Для задерніння використовують або самосівні трави (тобто, ті ж бур’яни), або висівають газонну траву, сидерати. Головне – проводити регулярне скошування трави, не допускаючи надмірного її росту та утворення насіння. Скошену зелень можна залишати на місці, мульчувати нею пристовбурні кола, компостувати. Зелені міжряддя раз на 2-3 роки переорюють, поєднуючи цей прийом із внесенням органічних та мінеральних добрив.

Догляд за черешнею. Задерніння міжрядь
Догляд за черешнею. Задерніння міжрядь

Пристовбурні кола іноді теж задерняють. Але частіше їх утримують у чистому від рослинності вигляді. Для зменшення втрат вологи з ґрунту, поверхню пристовбурних кіл мульчують торфом, тирсою, подрібненою корою, скошеною травою. Діаметр ствольних кіл: від 0,8 – 1,0 метра у молодих дерев, до 2,0 – 3,0 м у старіших.

У молодих садах, до досягнення ними 4-5 річного віку, у міжряддях можна вирощувати низькорослі овочеві культури, суницю, квіти. Однак при цьому стежать, щоб при обприскуванні дерев пестицидами розчин не потрапляв на овочі.

Удобрення черешні

У перші 1-2 роки після посадки черешня не вимагає внесення добрив. Як правило, вистачає поживних речовин, що були внесені до посадкових ям. Однак іноді саджанці у перший сезон не дають гарного приросту. Наприклад, не утворили необхідні для формування крони 3-4 сильні бічні пагони довжиною більше 40 см. У цьому випадку, навесні наступного після посадки року проводять підживлення дерев азотними добривами. Для цього у відрі води розчиняють приблизно 15 г (столова ложка без верху) аміачної селітри. Отриманий розчин використовують для підживлення одного дерева черешні.

Надалі щорічно вносять добрива в таких дозах, з розрахунку на 1 м2 площі саду:

 Азот, гФосфор, гКалій, гГній (перегній), кг
До вступу черешні в плодоношення  9691,0
Після вступу в плодоношення1010122,0

Добрива можна вносити щороку. Особливо це стосується легких піщаних ґрунтів. На інших землях удобрення черешні проводять раз на 2-3 роки. При цьому використовують відповідно 200-300% рекомендованої щорічної норми.

Удобрення черешні
Удобрення черешні на легких ґрунтах проводять щорічно, а на багатих органікою – раз на 2-3 роки

Докладніше про терміни та способи внесення добрив у саду можна почитати тут. А ми розглянемо деякі моменти, характерні саме для черешні.

Черешня дуже погано реагує на хлор. Тому від калійних добрив, що містять хлор, краще відмовитися. Використовуйте сульфат калію, калімагнезію, золу.

Великі дози добрив можуть призвести до негативних результатів. Наприклад, до осені не визріває кора пагонів. Часто спостерігається її розтріскування та камедетеча (гомоз). Через це дерева часто підмерзають і навіть гинуть. Тому краще використовувати рекомендовані дози азотних добрив або свіжого гною, пташиного посліду, та не перевищувати їх. Якщо під черешню вносять органічні добрива – від застосування азотних того року краще відмовитися.

Черешня любить бор. Цей мікроелемент сприяє збільшенню врожаю та підвищенню його якості. Бор міститься в калімагнезії. Але краще його вносити зі спеціальними борними добривами. Прочитати більш докладно про це можна тут.

Догляд за черешнею. Поливи

Молоді дерева черешні можуть страждати від посухи. Тому бажано їх поливати. У цьому випадку саджанці краще приживаються, добре йдуть у зріст і раніше вступають у плодоношення. Більш дорослі дерева з розвиненою кореневою системою, як правило, не потребують зрошення. Однак на піщаних ґрунтах поливи запобігають обсипанню зав’язі, тобто, сприяють збільшенню врожайності. Це ж стосується і дерев черешні на клонових підщепах. Такі дерева не мають потужної кореневій системи і страждають за відсутності опадів.

Молоді деревця черешні поливають у разі потреби. На один саджанець використовують 10-20 л води. Через день після поливу ґрунт у пристовбурному колі розпушують або мульчують.

Полив плодоносних дерев черешні починають через 2 тижні після цвітіння. На 1 м2 проекції крони або площі саду використовують 10-20 літрів води. Різке коливання вологості ґрунту небажане для черешні. Тому поливи проводять регулярно – 1 раз на тиждень, перериваючи їх під час дощів. Приблизно за 2 тижні до очікуваного дозрівання поливи припиняють. Надлишок вологи в цей період може призвести до розтріскування плодів.

Після збирання врожаю поливи можна відновити. Але роблять їх рідше – раз 10-14 днів. При цьому норму поливної води збільшують до 20-30 л на 1 м2 . У середині серпня поливи черешні припиняють. Це сприятиме визріванню деревини та кори пагонів. А отже черешня краще перенесе зиму.

У жовтні-листопаді можна провести рясний вологозарядковий полив. Норма поливної води при цьому становить від 20-30 л на 1 м2 у молодих насадженнях і до 50-60 л/м2 у старих садах.

Збирання врожаю черешні

У ранніх сортів черешні дозрівання настає вже наприкінці травня. Підбором сортів різних груп стиглості можна продовжити період плодоношення до середини липня.

Залежно від призначення, збирання плодів здійснюють у кілька термінів. Для консервування, транспортування або зберігання черешню збирають за 3-4 дні до повної стиглості. У цей період м’якуш більш щільний. Плоди при цьому менше ушкоджуються. Для безпосереднього вживання у свіжому вигляді плоди знімають у повній стиглості. У цей час вони набувають максимальних смакових якостей.

Догляд за черешнею. Збирання врожаю
Догляд за черешнею. Збирання врожаю

Збирати плоди краще вранці, після сходу роси. Роблять це обережно, щоб не пошкодити пагони та букетні гілочки. Найкраще зрізати плоди з частиною плодоніжки за допомогою ножиць. У такому випадку черешня не пустить сік, краще транспортуватиметься і зберігатиметься.

Зберігають черешню у холодильнику. Оптимальна температура зберігання від 0 до 0,5 °С.

Споживають черешню переважно у свіжому вигляді. Але з плодів можна приготувати і варення, узвари, джеми.

Обрізування дерев черешні, а також боротьба зі шкідниками та хворобами є досить великими темами. Тому вони будуть розглянуті у відповідних статтях.