Розрахунок доз органічних та мінеральних добрив

Ефективне землеробство передбачає точний розрахунок доз органічних та мінеральних добрив. Це потрібно для того, щоб не допустити дефіциту елементів живлення або навпаки їх надлишку. При цьому необхідно враховувати цілу низку довідкових даних, які наводяться на сторінках нашого сайту.

Наведемо приклад такого розрахунку.

Задача.

Формула удобрення пізньої капусти має вигляд N100P100K100. Тобто, необхідно внести по 100 г азоту, фосфору та калію на 10 м2 грядки під капустою. З органічних добрив планується використати гній у дозі 40 кг на 10 м2. Скільки мінеральних добрив потрібно додатково внести, щоб культура не відчувала дефіцит елементів живлення?

Рішення.

З довідкової таблиці ми можемо визначити, що 1 кг гною містить 5 г азоту, 2,5 г фосфору та 6 г калію. Тобто з 40 кг гною під капусту буде внесено 200 г азоту, 100 г фосфору та 240 г калію.

Це перевищує необхідну норму. Але ми вже знаємо, що поживні речовини з органічних добрив будуть використані культурою не в повному обсязі. У середньому, за перший рік після внесення гною споживається 25% азоту, 30% фосфору та 50% калію. У нашому випадку, споживання поживних речовин із гною становитиме: азоту – 50г (25% від 200г), фосфору – 30г (30% від 100 г) та калію – 120 г (50% від 240 г).

Як бачимо, гній повністю перекриває потребу капусти лише у калії. Дефіцит азоту (50 г) та фосфору (70 г) необхідно усунути за допомогою відповідних мінеральних добрив. Як азотне добриво використовуємо аміачну селітру (містить 34,5% азоту). З фосфорних добрив ми маємо суперфосфат (20% фосфору). Вміст поживних речовин у основних мінеральних добривах наведено у таблиці.

Для ліквідації дефіциту азоту нам знадобиться 145 г аміачної селітри (50г ÷ 34,5%) × 100. Щоб внести фосфор, що бракує, потрібно 350 г суперфосфату (70 г ÷ 20%) × 100. Більш детально почитати про те, як розраховуються дози мінеральних добрив, можна у відповідній статті.

Відповідь. 

При нормі удобрення капусти N100P100K100 , на грядку площею 10м2 необхідно внести 40 кг гною, 145 г аміачної селітри та 350 г суперфосфату.

Правильний розрахунок доз органічних та мінеральних добрив – запорука гарного врожаю
Правильний розрахунок доз органічних та мінеральних добрив – запорука гарного врожаю

Розрахунок доз органічних та мінеральних добрив проводиться окремо для кожної з культур, що вирощуються. Це досить складний, але важливий процес. Однак у аматорському садівництві від жорстких вимог можна трохи відступити та обмежитися більш простим розрахунком. Для цього потрібно знати, що внесення 3-4 кг органіки на 1м2 дозволяє задовольняти потребу рослин у поживних речовинах на 30-50% у перший рік, і на 20-30% – на другий рік. Нестачу компенсують за допомогою мінеральних добрив. Також не слід забувати, що зола не містить азоту і не збагачує ґрунт цим елементом. Внесення золи можливе лише з одночасним використанням повної норми азотних добрив.


Також рекомендуємо наступні матеріали:

Елементи живлення рослин. Які хімічні елементи потрібні для нормального росту та розвитку рослин

Мінеральні добрива. Що таке прості та комплексні мінеральні добрива. Як правильно та безпечно їх використовувати

Органічні добрива. Види органічних добрив та особливості їх застосування.