Як обрізувати черешню та формувати її крону

Обрізувати черешню необхідно, незважаючи на те, що це дерево не надто схильне до надмірного загущення. Без формування крони, укорочування або видалення пагонів дерево витягнеться у висоту, а плодоношення зміститься на периферію.

Коли починати обрізувати черешню

Правильніше обрізувати черешню рано навесні, під час набухання бруньок. І найкращий час для цього – з кінця березня до початку квітня. У деяких випадках, з метою економії весняного часу, обрізування можна проводити пізно восени та взимку. Але при цьому слід пам’ятати, що може знадобитися додаткове вкорочення підмерзлої деревини. А ще гілки, що ростуть неправильно, можна обрізати або обережно виламувати влітку під час вегетації.

Обрізувати черешню починають одразу після висадки саджанця. Роблять це не стільки для формування крони, скільки для поліпшення балансу між надземною частиною та кореневою системою саджанця.

Обрізування однорічного саджанця черешні
Обрізування однорічного саджанця черешні після висадки

До формуючої обрізки приступають після першого року зростання саджанців у саду. У разі тривалої адаптації та слабкого розвитку рослин у перший рік, формування крони переносять на рік наступний. Одночасно вживають заходів для посилення росту саджанців.

Найбільш поширені типи крон черешні:

Існує кілька найбільш популярних для черешні типів крони:

  1. Розріджено-ярусна. Найбільш простий та розповсюджений тип крони. Використовується як у промислових, так і приватних садах.
  2. Чашоподібна крона. До такого формування вдаються при загибелі або відсутності яскраво вираженого центрального провідника.
  3. Вільна пальмета. Сплощена форма крони. Використовується у сучасних інтенсивних садах черешні. Але може успішно застосовуватися і в аматорському садівництві.
Як обрізувати черешню по типу чашоподібної крони
Чашоподібна форма крони черешні

Як обрізувати черешню після формування крони

Після формування крони обрізування дерев не припиняють. Його метою є  збільшення продуктивності черешні та продовження її довголіття. Суть обрізування плодоносної черешні полягає у вкороченні пагонів з метою підвищення їх галуження, видаленні зламаних, хворих і зайвих гілок.

На старіших деревах проводять омолоджувальне обрізування. Воно дозволяє розтягнути період продуктивного використання посадок черешні.

Рани від садового інструменту на черешні заростають довго і можуть пригнічувати рослини. Часто вони є джерелом проникнення інфекції, камедетечі. Чим більша рана – тим більша шкода від неї. Але невеликі зрізи заростають швидко. Тому своєчасне видалення молодих пагонів виглядає більш доцільним, ніж виправлення прорахунків, що були допущені декілька років тому.