Пестициди, їх визначення та класифікація

Пестициди – у вузькому розумінні терміну  – це речовини, що використовуються для захисту рослин, тварин, продуктів, сховищ та приміщень від шкідливих організмів. В основному, пестициди являють собою токсичні сполуки хімічного або біологічного походження. Вони згубно діють на шкідливі чинники і не повинні завдавати шкоди об’єктам, які повинні захищати.

Раніше пестициди називали отрутохімікатами. Але в сучасному розумінні, пестициди являють собою більш широке поняття. Окрім отруйних, сюди ж відносять стерилізатори та речовини, що викликають одночасне висихання рослин або обпадання їх листя, що полегшує збирання зернових, зернобобових культур та бавовни. Останнім часом збільшується популярність біологічних препаратів, що являють собою живі мікроорганізми та/або продукти їх життєдіяльності.

Пестициди
Пестициди

Класифікація пестицидів

Класифікація пестицидів доволі умовна. В різних джерелах трапляються відмінності і нестиковки. Але це не є помилкою. Одні спеціалісти пропонують детальну класифікацію, інші – більш простішу. На сайті Агрошкола подається проста і зрозуміла класифікація пестицидів за їх призначенням і походженням. Це допоможе садівнику визначитися з термінологією і набути необхідні базові знання.

За об’єктом дії пестициди поділяються на:

Фунгіциди – застосовуються проти хвороб. Інфекційні захворювання рослин мають вірусну, бактеріальну або грибкову природу. Перші два чинники погано піддаються лікуванню, а от грибкові захворювання рослин лікувати цілком можливо. Звідси походить і назва фунгіцидів (Fungi – гриби). Деякі препарати доволі ефективні проти бактеріальних хвороб. Правильніше назвати їх бактерицидами, але за традицією залишають більш поширену назву – фунгіциди. Та іноді додають «з бактерицидною дією».

Інсектициди – пестициди, що використовуються для боротьби з шкідливими комахами на різних стадіях їх розвитку.

Акарициди – препарати проти рослиноїдних кліщів. Деякі пестициди можуть одночасно діяти і на кліщів, і на інші види комах. Щоб підкреслити таку універсальність, ці препарати називаються інсекто-акарицидами. Акарицидна дія може спостерігатись у деяких фунгіцидів – це також зазначають в описі препарату.

Гербіциди – препарати, що використовуються проти зайвої рослинності, тобто бур’янів.

Молюскоциди (іноді – лімациди) – проти слимаків та равликів.

Нематоциди – проти нематод.

Зооциди – проти хребетних тварин (окремо виділяють родентициди – проти шкідливих гризунів).

Десіканти – препарати, що викликають одночасне засихання рослин, що сприяє механізованому збиранню зернових культур.

Дефоліанти – викликають обпадання листя.

Найчастіше в аматорському садівництві використовують фунгіциди і інсектициди. Трохи рідше – гербіциди і акарициди. Ми зупинимося на цих препаратах детальніше, але трохи згодом, бо це теми для окремих статей.

За походженням пестициди бувають:

Неорганічні. Здебільшого це старі препарати, досвід використання яких налічує багато років: залізний купорос, мідний купорос, хлорокис міді, колоїдна сірка. Як правило, ціна на неорганічні пестициди порівняно невелика. Проте цей плюс нівелюється великими нормами витрат препаратів та деякими іншими суттєвими недоліками.

Органічні. Переважна більшість сучасних препаратів являє собою продукти органічного синтезу. Вони ефективні, безпечні при дотриманні інструкцій, використовуються у малих концентраціях та допускають використання у бакових сумішах. Тобто, за одне обприскування рослини обробляють сумішшю препаратів, наприклад, фунгіцид + інсектицид, чи фунгіцид + інсектицид + стимулятор росту.

Біологічні. Біопрепарати останнім часом набувають популярності. Вони являють собою живі мікроорганізми, їх спори, чи продукти життєдіяльності. Пестициди біологічного походження доволі ефективні (при дотриманні інструкцій з використання) і безпечні (судячи з заяв виробників та уявлень сучасної медицини). Проте їх ефективність може варіюватись у великих межах, і сильно залежить від погодних умов, стійкості шкідливого організму. Ретельні дослідження біопрепаратів на безпечність в нашій країні не проводились. Але є в них і особливо цінна характеристика – малий термін очікування. Це дозволяє проводити обприскування безпосередньо перед або під час достигання плодів. Тому один-два біопрепарати не будуть зайвими в системі захисту рослин.

Поширена також класифікація пестицидів за механізмом дії, за групою токсичності, за строком очікування, препаративною формою. Ці характеристики обов’язково треба враховувати при виборі препарату для власного саду. І це велика тема для окремої статті.

Методи внесення пестицидів

Хімічні та біологічні препарати використовуються, в основному, шляхом проведення обприскувань рослин за допомогою обприскувачів різної конструкції. В залежності від об’єкту обробки, строку, або препарату, проводять обприскування вегетуючих рослин, рослин в стані спокою, посадкового матеріалу або поверхні ґрунту. Рідше препарати вносять шляхом поливу ґрунту, суцільного, або точкового, у лунки чи борозенки). Деякі препарати для передпосівної обробки можуть передбачати занурення насіння, посадкового матеріалу, коренів розсади на деякий час у концентрований розчин пестициду. В продажу зустрічаються фуміганти – препарати для розпилення у повітрі, шляхом розпорошення, нагріву або спалення. Це можуть бути димові шашки для відлякування гризунів, сірчані свічки для обеззараження льохів та сховищ, пластини та спіралі проти комарів та мух у житлових приміщеннях. Пестициди додають у спеціальні фарби для обробки ран дерев, в тому числі після обрізки, ґрунтовок та фарб та антисептиків для деревини, стін та стель.

Обприскування саду пестицидами
Обприскування саду пестицидами

Держава і пестициди

Виготовлення, обіг та використання пестицидів в Україні регламентується відповідними законами. Зокрема, це Закон України Про пестициди і агрохімікати та Закон України Про захист рослин.  Крім цього, існують численні відповідні постанови, накази та регламенти, що видаються відповідними органами виконавчої влади. Найбільш цікавим і корисним є Перелік пестицидів та агрохімікатів, дозволених для використання в Україні, де наводяться назви препаратів, їх діюча речовина, виробник, об’єкт використання, строки реєстрації. Перелік видається на регулярній основі. Знайти його можна на порталі державних послуг Дія або на сайті відповідного органу виконавчої влади. Наразі (2023 рік) – це Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України, Перелік пестицидів та агрохімікатів, дозволених для використання в Україні (станом на 2023 рік) також можна завантажити у форматі Excel з нашого сайту за прямим посиланням.