Фізіологічний вік розсади

Фізіологічний вік розсади, отриманої в квартирі, відповідає приблизно половині її фактичного віку. Відбувається це з ряду причин.  Умови вирощування розсади в квартирі не є оптимальними. Занадто коротка тривалість дня, недостатнє освітлення, обмежена площа живлення – ці фактори призводять до того, що розсада дещо відстає в розвитку від рослин, отриманих у відкритому ґрунті в ідеальних умовах. Крім того, після неодноразових пересаджувань, рослини деякий час витрачають на відновлення пошкодженої кореневої системи, адаптацію до нових умов вирощування. 

Наприклад, фізіологічний вік розсади, яка вирощується 60 днів, приблизно дорівнює 30-ти дням. Розсада, що зростала в умовах, близьких до ідеальних (в парниках, теплицях чи відкритому ґрунті) розвивається більш швидко. Її фізіологічний вік дорівнює 2/3- 3/4 від терміну її вирощування. Урахування цього факту, спільно з сортовими характеристиками (кількість днів до збору врожаю), дозволяє розрахувати орієнтовні терміни отримання врожаю в залежності від дати посіву насіння на розсаду. Або, що ще важливіше, навпаки, визначити терміни посіву насіння, виходячи з бажаної дати отримання перших плодів.

Фізіологічний вік розсади
Фізіологічний вік розсади вдвічі менший за реальний.термін її вирощування

Приклад. Є сорт раннього томата з заявленим періодом початку дозрівання в 90 днів. Ми плануємо отримати перші плоди в кінці червня. Для цього нам треба не пізніше кінця квітня (максимально ранній можливий термін висадки томата у відкритий ґрунт в зоні Лісостепу України) висадити розсаду цього сорту. Таким чином, на постійному місці томат буде рости 60 днів (два місяці, з кінця квітня по кінець червня). Відсутні 30 днів ми добираємо, вирощуючи розсаду. Але пам’ятаємо, що для отримання такої розсади в умовах міської квартири нам необхідно, за фактом, в два рази більше часу. Тобто, не 30, а 60 днів. Таким чином, насіння ми будемо висівати на два місяці раніше, ніж запланований час висадки розсади. Тобто, сіємо насіння в кінці лютого. Якщо кліматичні умови та інші зовнішні чинники не підведуть – урожай раннього томата ми отримаємо у запланований термін – в кінці червня.

Щоб прискорити розвиток розсади застосовують різні хитрощі: додаткове освітлення, використання збільшених ємностей для вирощування розсади, стимуляторів росту, загартовування сіянців. На кожному з цих способів ми обов’язково зупинимося більш детально.