Гомоз або поява камеді

Гомоз (іноді вживають термін гумоз, інші назви – камедетеча, ґлеєтеча) – це досить небезпечне неінфекційне захворювання дерев деяких порід. В умовах України хвороба особливо шкодить кісточковим плодовим деревам – черешні, вишні, абрикосу, сливі, персику.

Симптоми гомозу

Це захворювання визначити досить легко. В окремих місцях на гілках дерев з’являються прозорі або напівпрозорі густі напливи жовтого, медового, помаранчевого, коричневого кольору. Це ­– камедь (інші назви – гумі, ґлей). Камедь являє собою суміш моно- та полісахаридів. Спочатку витік камеді доволі рідкий, желеподібний. З часом він твердішає.

Гомоз або камедетеча
Гомоз або камедетеча

Витік камеді пояснюють наступним чином. Через фізіологічні розлади або, найчастіше, через глибокі пошкодження, камбій починає продукувати великі недиференційовані клітини, в яких накопичується запасні поживні речовини – полісахариди. Оболонка цих клітин руйнується і їх наповнення витікає спочатку під кору, а згодом – через тріщини кори – назовні.

Частина гілки вище місця камедетечі може відставати у рості. На деяких породах дерев, наприклад, на абрикосі, нижче місця ураження починають у великій кількості з’являтись жирові пагони – вовчки. При сильному або кільцевому охваті гілки хворобою – вона гине. Якщо уражено штамб – може засохнути все дерево.

Заростання рани природним шляхом на культурних рослинах майже не відбувається. До того ж, до витоку ґлею часто призводять інфекційні хвороби. І деякі їх збудники чудово почувають себе під шаром камеді. Тому лікування гомозу вкрай потрібне. І воно майже завжди потребує активного втручання людини.

Лікування та запобігання гомозу

Безпосереднє лікування гомозу полягає в очищенні рани від відсталої кори та пошкодженої деревини до здорової тканини із запасом 4-5 мм. Роблять це гострим ножем, скребком. Зачищену рану дезінфікують 1% розчином мідного купоросу і замазують садовим варом. Ще краще використовувати спеціальні садові замазки або лікувальні бальзами. Тонкі гілки з симптомами хвороби можна обрізати, частково або повністю.

Нажаль, обробка однієї точки камедетечі не є гарантією від нових проявів хвороби в інших місцях. Пояснюється це тим, що причин виникнення ґлеєтечі може бути багато. Нижче наведено перелік основних чинників виникнення гомозу та способів зниження їх негативного впливу.

  • Механічні пошкодження. Великі рани, що виникають після обрізування дерев, одразу обробляють. Обрізування проводять обережно і у відповідні терміни.
  • До витоку камеді призводять деякі захворювання, наприклад моніліоз та клястероспоріоз. Небезпечні також пошкодження, завдані комахами або гризунами. Тому вкрай важливо проводити активний захист дерев від комплексу хвороб та шкідників.
  • Причиною гомозу часто служать невідповідні кліматичні умови. Тому перевагу віддають вирощуванню районованих порід та сортів дерев.
  • Для запобігання появі морозобоїн та сонячних опіків, штамб та скелетні гілки восени та навесні білять вапном або спеціальною фарбою.
  • Невідповідні ґрунтові умови – надмірна вологість ґрунту, її різке коливання, близьке залягання ґрунтових вод – теж сприяють появі камеді.
  • Різні фізіологічні порушення, що можуть виникати через нестачу певних елементів живлення, невідповідну агротехніку. Запобігти цьому можна, здійснюючи ретельний та продуманий комплекс заходів по догляд за садом: внесення добрив в рекомендованих дозах, регулювання навантаження урожаєм, тощо.