Кокомікоз. Методи боротьби з хворобою

Кокомікоз – грибкове захворювання, що уражує персик, абрикос, сливу. Проте найбільшої шкоди хвороба завдає вишні та черешні. На цих культурах кокомікоз призводить до значних втрат урожаю.

Опис, симптоми та шкода від кокомікозу

Збудник хвороби – грибок. Зимує він на обпалому листі. За деякими даними, спори кокомікозу можуть переносити зиму також у тріщинах та складках кори дерев. Зазвичай, перші симптоми кокомікозу проявляються в кінці травня – на початку червня. На листках з’являються темні, іноді червонуваті невеликі плями 1-2 мм в діаметрі. З нижнього боку листка в місцях ураження спостерігаються білі або рожеві подушечки спороношення гриба. Згодом кількість плям значно збільшується. Сильно уражені листки жовтіють і передчасно обпадають. Часто це трапляється у середині – наприкінці липня. При сильному ураженні дерева вишні та черешні можуть втрачати від 50 до 100% листя.

Кокомікоз на листках черешні
Кокомікоз на листках черешні

Окрім листків, кокомікоз уражує молоді пагони і плоди. Але це відбувається в значно меншій мірі. Тобто основна шкода від хвороби полягає саме в передчасному обпаданні листя.  Це призводить до недостатнього накопичення поживних речовин, формування недорозвинених вегетативних та квіткових бруньок. В результаті спостерігається послаблення росту дерев, суттєве зниження врожаю, або повна відсутність плодів навіть при рясному цвітінні дерев. Сильно уражені хворобою саджанці погано або зовсім не приживаються.

Кокомікоз викликає передчасне обпадання листя
Кокомікоз викликає передчасне обпадання листя

Поширенню хвороби сприяють помірні температури, дощі, тумани та роси.

Особливо страждають від кокомікозу старі сорти вишні: Володимирська, Любська, Гріот Український, Гріот Остгеймський та черешні: Улюблена Дуки, Дрогана Жовта, Присадибна, Валерій Чкалов.

Профілактика кокомікозу

Попередити розвиток хвороби можна, вирощуючи стійкі сорти. У вишні це Шпанка Рання, Жуковська, Мелітопольська Десертна, Мелітопольська Радість, Примітна, Норд Стар. Стійкістю до кокомікозу відрізняються наступні сорти черешні: Францис, Чорна Пізня, Крупноплідна, Ярославна. Інші кісточкові, хоч і можуть уражуватись кокомікозом, проте хвороба не наносить їм помітної шкоди.

Ретельний догляд за деревами, внесення добрив, регулярні поливи сприяють підвищенню стійкості дерев до хвороб. Важливим заходом з профілактики кокомікозу є осіннє прибирання обпалого листя, що може буди джерелом інфекції. Не зайвим буде і перекопування міжрядь саду.

На занедбаних ділянках або уздовж доріг вишня починає безконтрольно розмножуватись, утворюючі непрохідні зарості. Вони стають джерелом інфекції і сприяють поширенню кокомікозу та інших небезпечних хвороб. Тому, за можливості, самосів вишні слід знищувати.

Кокомікоз. Застосування пестицидів

Для профілактики кокомікозу під час вегетації використовують контактні фунгіциди: Бордоську суміш, Хлорокис міді, Купроксат, Гарт, Чемпіон. При появі ознак хвороби гарні результати показують системні препарати: Хорус, Блюз, Страж, Захисник, Скор, Топаз, Магнікур Сенсейшн, Сігнум. Окрім лікування, системні фунгіциди можуть використовуватись і у якості профілактичного засобу. Найбільша ефективність від застосування пестицидів досягається при чергуванні препаратів з різною діючою речовиною, проведенні своєчасних і регулярних обробок. Починати їх слід одразу після завершення цвітіння дерев. Обприскування проводять через кожні 10-14 днів.  У разі спекотної сухої погоди, що стає на заваді поширенню хвороби, інтервал між обробками можна збільшити до 21 дня.

Слід звернути увагу, що захист від кокомікозу майже не відрізняється від боротьби з іншими грибковими захворюваннями, наприклад, моніліального опіку, чи дірчастої плямистості. Застосовуються ті самі препарати, в тих же дозуваннях. Частково відрізняються терміни обробок, але ця відмінність не є суттєвою. Тому захист від кокомікозу дозволяє попередити розвиток і багатьох інших хвороб.

Система захисту кісточкових від комплексу захворювань (в тому числі кокомікозу) може виглядати так:

  1. Початок розпускання бруньок – обприскування залізним або мідним купоросом.
  2. Якщо попередня обробка не проводилася – то у фазу зеленого конусу дерева обробляють контактним фунгіцидом.
  3. Перед самим цвітінням обов’язково проводять обробку контактним або системним препаратом.
  4. Через тиждень після закінчення цвітіння – обприскування системним препаратом.
  5. Повторити обробку через 10-14 днів. На ранніх сортах вишні і черешні обприскування не проводять або використовують біологічні препарати: Фітоцид Р, Триходермін.
  6. Після збирання врожаю бажано провести ще 1-2 обприскування. Рекомендується використовувати препарати з різною діючою речовиною. 
  7. Пізно восени, після обпадання листя з дерев, проводять обробку розчином 5%-ного залізного купоросу.

Більшість препаратів можна змішувати з інсектицидами. Це дозволяє не тільки боротись з хворобами, а й контролювати кількість шкідливих комах. А додавання до робочого розчину спеціальних сумішей, що містять макро- та мікроелементи – дозволяє не тільки підживити рослини, а й зменшити стрес від застосування пестицидів. Але не варто готувати робочий розчин з багатьох засобів захисту. Краще, коли кількість препаратів одному обприскувачі не перевищуватиме 2-3.

Ну і не забуваймо про засоби індивідуального захисту!