Борошниста роса малини

Борошниста роса малини – грибкове захворювання, що  пошкоджує листки, молоді пагони, зав’язь, і плоди малини та ожини. Уражені рослини дають дрібні та несмачні ягоди, знижують урожайність, утворюють слабкі тонкі пагони, що можуть вимерзати взимку. На щастя, спалахи борошнистої роси відбуваються нечасто і не призводять до катастрофічних наслідків. Проте нехтувати боротьбою з цим захворюванням не варто.

Борошниста роса малини. Симптоми захворювання

Перші симптоми борошнистої роси проявляються вже у травні. Вони досить типові і зовнішньо не відрізняються від інших видів борошнистих рос, наприклад, огірка. Спочатку з нижнього, а згодом – і з верхнього боку листя, а також на його черешках та верхівках молодих пагонів та бокових гілочок з’являється білий борошнистий наліт. Спочатку його складно відрізнити від природнього опушення молодих зелених органів малини. Але потім, різниця стає більш помітною: уражені органи відстають в рості, краї листків закручуються вгору, змінюється забарвлення листової пластинки – на ній з’являються світло-зелені плями. На плодах наліт білуватого, або брудно-білого кольору, особливо помітний на дозрілих ягодах. Ближче до осені під борошнистим опушенням можна розгледіти маленькі темні цятки. Це плодові тіла – клейстотеції гриба.

До недавнього часу вважалося, що борошнисту росу малини і аналогічне захворювання суниці викликає один і той самий грибок. Тому у багатьох наукових джерелах ці хвороби не розділяють. Однак за останніми генними дослідженнями виявилось, що ці захворювання, попри схожість симптомів, викликаються різними збудниками * (див. Примітки).

Розвиток хвороби

Збудник захворювання зимує у вигляді міцелію в уражених бруньках на верхівках пагонів та плодових тілах – клейстотеціях – на минулорічних листках. Весною, в травні, відбувається первинне зараження молодих листків  та пагонів малини. На них утворюються конідієносці з сумкоспорами (аскоспорами), за допомогою яких відбувається подальше зараження плантації на протязі всього вегетаційного періоду.  

Борошниста роса малини не потребує для поширення опадів чи поливу. Оптимальні умови для поширення хвороби – температура +18…+25°С, погана циркуляція повітря та висока (біля 100%) відносна вологість повітря.

Борошниста роса малини. Заходи боротьби

  • Придбання або вирощування здорового посадкового матеріалу.
  • Відстань між рядами малини має становити не менше 1,8 – 2,0 м
  • Формування оптимальної густини рослин в рядах. Своєчасне видалення пагонів, що відплодоносили, а також пагонів, уражених галицею та іншими шкідниками
  • Догляд за міжряддями: своєчасне прополювання або скошування бур’янів, видалення зайвої кореневої порослі малини
  • Використання фунгіцидів. Проти борошнисторосяних грибів добре себе зарекомендували препарати на основі сірки: Колоїдна сірка, Тіовіт Джет, Інфініто. Їх застосовують рано навесні, до появи проявів хвороби. з профілактичною метою. При використанні сірковмісних засобів слід чітко дотримуватись інструкцій. В противному випадку можна викликати опіки листя.

У разі виявлення симптомів хвороби можна порекомендувати системний фунгіцид Топаз. Він проявляє як лікувальну, так і профілактичну дію. І дуже ефективний саме проти борошнистої роси. Крім того, на протязі вегетації можна використовувати наступні універсальні фунгіциди: Хорус, Захисник, Топсин-М. При незначному ураженні, під час цвітіння, а також безпосередньо перед дозріванням ягід можна вдатись до застосування біопрепаратів: Фітодоктор, Триходермін, Фітоспорин.

Обприскування малини проти борошнистої роси починають під час розпускання бруньок і проводять на протязі всього вегетаційного періоду, через кожні 10-14 днів. При цьому потрібно чергувати препарати з різною діючою речовиною, не перевищувати максимальну кратність обробок та витримують термін очікування.


Примітки:

Стаття: Powdery mildew on raspberry is genetically different from strawberry powdery mildewознайомитись

Автори: N. Harvey, X.-M. Xu

Видання: Journal of Plant Pathology,  Vol. 92, No. 3 (November 2010), pp. 775-779 (5 pages)

Повернутись до читання