Хвороби та шкідники часнику. Захист культури

Хвороби та шкідники часнику часто уражують і цибулю. Тому подібні і методи захисту цих культур. Проти пероноспорозу та інших грибкових захворювань застосовують фунгіциди системної дії – Ридоміл Голд, Квадріс, Альєтт. Ці препарати можна застосовувати при появі перших ознак хвороб, або навіть раніше, з профілактичною метою. Цибулеву муху , трипсів та інших шкідників, при їх виявленні, знищують за допомогою інсектицидів Карате Зеон, Актара, Децис, Альфа Супер і ін. Вдаючись до методів хімічного захисту рослин, слід дотримуватись інструкцій з використання препаратів. Відлякати цибулеву муху можна обпилюванням посадок сумішшю тютюнового пилу і золи 1:1.

Листя часнику вкрите восковим нальотом. Завдяки водовідштовхувальним властивостям цього шару, водний розчин пестицидів або добрив просто скочується з листа. Це зводить нанівець майже весь ефект від обробки. Для поліпшення змочуваності поверхні листя і підвищення ефективності обприскувань, в приготований розчин додають спеціальні речовини – прилипачі. Вони зменшують поверхневий натяг крапель робочої рідини і розчиняють шар воску. Тому розчин змочує поверхню листя, а не стікає з нього.

Хвороби та шкідники часнику. Фузаріоз
Хвороби та шкідники часнику. Фузаріоз

Одне з найбільш шкідливих захворювань часнику – фузаріоз. При пошкодженні цим грибковим захворюванням спочатку жовтіє листя. На ньому з’являється рожевий наліт. Заражені цибулини ще в полі, або за кілька тижнів після збирання, теж вкриваються рожевим нальотом і повністю згнивають. В окремі роки хвороба може знищувати більше половини врожаю. Хімічні методи боротьби проти фузаріозу малоефективні. Щоб не допустити розвитку хвороби слід дотримуватися сівозміни. Для посадки використовують тільки здоровий посадковий матеріал. У разі сумнівів перед висадкою зубки 8-10 годин прогрівають при 40°С, обробляють препаратами типу Престиж, Максим або 1% розчином мідного купоросу.

У північних областях часник часто пошкоджується нематодою . Ці дрібні черв’яки часто поширюються з посадковим матеріалом. Основний метод боротьби – дотримання сівозміни, вирощування сидератів (фацелії, редьки). Здоровий посадковий матеріал можна отримати, вирощуючи часник з повітряних цибулинок