Боротьба з хворобами та шкідниками редиски

Боротьба з хворобами та шкідниками редиски базується на профілактичних агротехнічних заходах, що створюють несприятливі умови для патогенних організмів. До застосування хімічних засобів слід вдаватись у крайньому випадку.

Хворобами редис пошкоджується слабо. Тому для отримання здорових рослин достатньо дотримуватись агротехніки вирощування. Не слід захоплюватися надмірними дозами добрив. Своєчасне проріджування сходів, розпушування перезволоженої або занадто ущільненої землі сприяє покращенню циркуляції повітря, оптимізації його вологості. Все це знижує ризики поширення хвороб.

Найбільш небезпечний шкідник – хрестоцвіті блішки.  Цей маленький стрибаючий (подібно до блохи – звідси і назва) жучок спеціалізується на родині Капустяні.  Блішки виїдають невеликі дірочки в листках, пошкоджують точки росту і стебла. Жучки маленькі і лякливі, тому помітити їх важко. Зараження посівів блішками визначають за дірчастим листям. Личинки блішок живуть в землі і харчуються корінцями редису, капусти, редьки.  Особливо небезпечні ці комахи для молодих рослин і сходів.

Боротьба з хворобами та шкідниками редиски
Хрестоцвіті блішки: Хвиляста блішка (1a) і її личинка (1b);  Чорна блішка (2a).  Пошкоджений блішками лист капусти (1c)

Щоб відлякати комах-шкідників проростки запилюють золою, тютюновим пилом або їх сумішшю.  Максимально ефективним способом боротьби з хрестоцвітими блішками є застосування інсектицидів. Але термін очікування (період від обприскування до збирання врожаю) більшості хімічних препаратів становить 20-30 днів. Це не допускається на надранніх і ранніх сортах редиски (18-20-ти денних). Тому використовувати краще ефективні біологічні інсектициди: Актофіт, Бітоксибацилін. У крайньому разі вдаються до хімічних препаратів з коротким періодом очікування (зазвичай він зазначається на упаковці): Актеллік, Децис, Енжіо. В такому випадку збирання врожаю проводять не раніше, ніж за 20 днів після обробки.

Проти ґрунтових шкідників (дротяників, личинок хруща) борються дотриманням сівозміни, вирощуванням токсичних для шкідників сидеральних культур (наприклад, алкалоїдного люпину), регулярним внесенням мінеральних добрив, висіву обробленого насіння.

Боротьба з хворобами та шкідниками редиски часто може обмежитись укриванням посівів агроволокном. Його варто не знімати до збирання врожаю. Під таким укриттям, а також у теплицях і парниках, редис практично не пошкоджується шкідниками, майже не уражується хворобами.