Найбільш небезпечні хвороби черешні

Хвороби черешні можуть мати інфекційну та неінфекційну природу. Інфекційні хвороби черешні, залежно від збудника, можуть поділятись на грибкові, бактеріальні та вірусні. Бактеріальні та вірусні захворювання майже не піддаються лікуванню. Тому основні методи боротьби з ними направлені на попередження проникнення хвороботворних організмів з посадковим або щеплювальним матеріалом. Доцільно проводити скорочення популяцій шкідників, дезінфекцію інструменту, а також видалення хворих дерев.

Грибкові хвороби черешні

Грибкові хвороби черешні завдають найбільшої шкоди садам. Спалахи цих захворювань трапляються майже щорічно та повсюдно. І кожен садівник обов’язково стикнеться з необхідністю захисту черешні від шкідливих грибків. На щастя, грибкові хвороби добре піддаються профілактиці та лікуванню.

Моніліоз або моніліальний опік

Моніліоз більше шкодить абрикосу, але може уражувати і черешню. При чому деякі сорти черешні (Вега, Лапінс, Санбернс) досить сильно страждають від цього захворювання.

Хвороба має дві стадії: весняну і літню. Рано навесні збудник моніліозу проникає в рослини через квітки. Уражені гілки майже раптово повністю або частково засихають. Вони мають вигляд пошкоджених приморозком чи обпалених полум’ям. Тому весняна стадія моніліозу має назву моніліальний опік.

Хвороби черешні. Моніліальний опік або моніліоз
Моніліальний опік
Фото: Magnus Gammelgaard. www.plant-diseases.com

Влітку моніліоз викликає загнивання плодів, що дозрівають. Спочатку з’являється коричнева пляма. Вона швидко розростається і згодом охоплює весь плід. На поверхні плями хаотично розміщені сіруваті подушечки спороношення гриба. Навіть частково уражені плоди непридатні до споживання.

Захист черешні від моніліозу. Одних лише агротехнічних заходів (дотримання технології вирощування, видалення муміфікованих плодів, обрізування засохлих гілок) часто недостатньо. Тому доводиться проводити обприскування фунгіцидами. Більш детально про моніліоз та боротьбу з ним читайте тут.

Клястероспоріоз

Клястероспоріоз – поширене захворювання кісточкових культур. Особливо шкодить вишні, черешні та абрикосу. Хворобу досить легко визначити. Спочатку на листках з’являються невеликі червоні або бурі цятки. Незабаром вони збільшуються до округлих коричневих плям, 2-5 мм в діаметрі, часто оточених червонуватою каймою. Уражена тканина засихає та викришується. Через це в листовій пластинці утворюються численні отвори. Через цю особливість хворобу часто називають дірчастою плямистістю. Окрім листків, клястероспоріоз уражує пагони та плоди. А пошкодження листового апарату веде до послаблення дерев, зниження їх стійкості та недобору врожаю.

Отвори (дірки) у листовій пластинці
Отвори (дірки) у листку черешні, викликані клястероспоріозом

Найбільш дієвим заходом проти клястероспоріозу є застосування регулярних обприскувань черешні фунгіцидами: Мідним купоросом, Хлорокисом міді, препаратами Чемпіон, Хорус, Страж, Мобіль, Камелот та іншими. На цій сторінці можна знайти більш докладну інформацію про клястероспоріоз.

Кокомікоз

Кокомікоз уражує листовий апарат черешні та вишні. На поверхні листків з’являються чисельні дрібні темні цятки. Сильно уражені листки жовтіють і передчасно обпадають. Часто це трапляється ще на початку другої половини літа. Внаслідок цього дерева значно слабшають, погано готуються до зими. А про гарний врожай наступного року – годі й думати.

Кокомікоз черешні
Кокомікоз викликає передчасне обпадання листя черешні

Шкоду від кокомікозу можна знизити, якщо вирощувати стійкі сорти, регулярно знищувати зарості здичавілої вишні обабіч ділянки, переорювати міжряддя саду. Ефективним є також і використання пестицидів: Хлорокис міді, Купроксат, Гарт, Чемпіон, Хорус, Блюз, Страж, Захисник, Скор, Топаз, Магнікур Сенсейшн. Детально про це – тут.

Неінфекційні хвороби черешні

До неінфекційних хвороб відносяться морозобоїни, сонячні опіки, гомоз, дефіцит елементів живлення рослин. Для запобігання появі цих явищ найбільш ефективними заходами є:

Реалізація цих пунктів сприяє зміцненню дерев, дозволяє підвищити їх здатність протистояти негативним факторам, в тому числі, інфекційним захворюванням та шкідникам. Тобто високий рівень агротехніки є важливим компонентом системи комплексного захисту черешні.